baner półmaratonu

23. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego za nami. Ponownie padł nowy rekord trasy!

23. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego za nami. Ponownie padł nowy rekord trasy!

W ostatnią niedzielę 17 marca punktualnie o godzinie 10:00 blisko 2200 miłośników biegania wyruszyło z Żywieckiego Rynku w trasę dookoła Jeziora Żywieckiego. Piękna słoneczna pogoda, mimo rześkiego poranka towarzyszyła uczestnikom 23. PKO Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Jako pierwszy na metę  z niewiarygodnym czasem 1:03:01 przybiegł Kenijczyk Ezekiel Kipkorir ustanawiając tym samym nowy rekord trasy, który od 2022 r. należał do Tomasza Grycko z Władysławowa (1:05:54), drugi był jego rodak Kiptoo Kimaiyo (1:04:45), trzecie miejsce zajął także Kenijczyk - Laban Cheruiyot (1:06:34). Najlepszym z Polaków był Mateusz Mrówka z Radlina (1:08:25), który zajął 4 miejsce.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:17:47 była Mercy Chemutai z Kenii. Druga na mecie zameldowała się Sheila Chebet z rezultatem 01:18:00. Ostatnie miejsce na podium wśród kobiet należało do Polki Anny Pawlikowskiej z Kielc, która żywiecki półmaraton ukończyła w czasie 01:24:34. Wśród reprezentantów Żywiecczyzny pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Fijak z wynikiem 01:13:43 ustanawiając tym samym rekord dla powiatu żywieckiego wśród mężczyzn, a wśród kobiet najlepsza była Wiola Mieszczak (01:39:42).

Zawodnicy za ukończony bieg otrzymali z rąk samorządowców i organizatorów pamiątkowe medale. Puchary i nagrody wręczyli: Starosta Żywiecki Adrian Midor, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Senator RP Andrzej Kalata, Dyrektor Biura Wsparcia Biznesu Bank PKO Bank Polski Tomasz Wilk, Dyrektor PKO BP S.A. Oddział nr 1 w Żywcu Danuta Piekarz, Dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu Łukasz Szorek, Dyrektor Zakładu Żywiec Zdrój w Jeleśni Mariusz Wójcik, Członkowie Zarządu Powiatu w Żywcu Aleksandra Legierska oraz Zbigniew Gąsiorek, Przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Wiesław Sypta, Radni Powiatu Żywieckiego Marzena Pietraszewska oraz Józef Stopka, Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Żywcu Andrzej Widzyk, a także Dyrektor Półmaratonu Mirosław Dziergas. 

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tak udanej sportowej imprezy w szczególności: Sponsorowi Tytularnemu Bankowi PKO oraz Głównemu Partnerowi Firmie Żywiec Zdrój S.A., Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego w Katowicach, Burmistrzowi Miasta Żywca, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Żywcu, Agencji Sportu i Reklamy Andrzej Filipiak.

Do sprawnej organizacji biegu przyczynili się także: Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Żywcu - Oczkowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Żywcu – Moszczanicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Żywcu – Sporyszu,  Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, Straż Miejska w Żywcu, Powiatowy Zarząd Dróg w Żywcu, Muzeum Miejskie w Żywcu, Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja Górom, Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB oraz sponsorzy: Grupa Żywiec, Eurofirany, VITARADE, Martes Sport, KIA KORCZYK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Beskid Media, Hotel Żywiecki Medical Spa & Resort, Piatto 1888, Nutri Sport, SportoLogic, ALPLA, Szpital Żywiec, UYN Unleasch Your Nature, Szpital Św. Łukasza, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Hańderek, Bistro Rynek 19, IGO SPORT, Renoplast.    

Zawodników dopingowała licznie zgromadzona na żywieckim rynku jak również na trasie biegu publiczność. Dodatkową atrakcją towarzyszącą uczestnikom biegu była kapela góralska z Fundacji Górom, która przygrywając góralską muzykę włączyła się do rozgrzewki przed biegiem prowadzonej przez Pawła Żyglińskiego półfinalistę Ninja Warrior Polska oraz na rondzie im. Michała Jeziorskiego w Żywcu.

To sportowe święto organizuje Starostwo Powiatowe w Żywcu. Wyniki są dostępne na stronie: https://wyniki.datasport.pl/results4620/indexnew.php

Kolejna okazja do przebiegnięcia Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego już za rok!

ZAPRASZAMY!